
Application Fields: Flat panel display, lithium-battery anodes, hydrogen storage, catalyst support, nanolithography, electron field emitters for cathode ray lighting elements, electromagnetic-wave absorption and shielding, energy conversion, additives in polymers, reinforcements in composites, nanotube composites, gas-discharge tubes in telecom networks, nanoprobes for STM, AFM, and EFM tips, drug delivery, supercapacitor, sensors, etc.
Storage Conditions: Store in a cool place.
Performance Parameters
| Product Name | CNTs Doped with 30wt% Si and 30wt% Graphene Nanopowder |
| Catalog Number | GH-CNTs0228 |
| 30wt% Si Nanopowder | |
| Purity | 98.5% |
| True Density | 2.33 g/cm3 |
| APS | 50 nm |
| SSA | 80 m2/g |
| Color | Yellow |
| Morphology | Near Spherical |
| 30wt% Graphene Nanopowder | |
| Purity | > 99wt% |
| Thickness | < 5nm |
| Diameter | 1-12 um |
| SSA | 500-1200 m2/g |
| Color | Black |
| Conductivity | 1000-1500 S/m |
| Elemental Analysis | C=99.6%, O<0.4% |
| 40wt% CNTs (MWCNTs) | |
| Purity | > 97% |
| Average Outside Diameter | > 55 nm |
| Average Inside Diameter | 8 nm |
| Length | 10-30 um |
| SSA | > 60 m2/g |
| Color | Black |
| ASH | < 1.5 wt% |
| Electrical Conductivity | > 100 S/cm |
| Tap Density | 0.12 g/cm3 |
| True Density | ~2.1 g/cm3 |
















