
Application Fields: Flat panel display, lithium-battery anodes, hydrogen storage, catalyst support, nanolithography, electron field emitters for cathode ray lighting elements, electromagnetic-wave absorption and shielding, energy conversion, additives in polymers, reinforcements in composites, nanotube composites, gas-discharge tubes in telecom networks, nanoprobes for STM, AFM, and EFM tips, drug delivery, supercapacitor, sensors, etc.
Storage Conditions: Store in a cool place.
Performance Parameters
CNTs Doped with 10wt% Cu Nanopowder
CNTs Doped with 30wt% Cu Nanopowder
CNTs Doped with 50wt% Cu Nanopowder
| Product Name | CNTs Doped with 10wt% Cu Nanopowder |
| Catalog Number | GH-CNTs0208 |
| 10wt% Cu Nanopowder | |
| Purity | 99.9% |
| True Density | 8.9 g/cm3 |
| APS | 30 nm |
| SSA | 35 m2/g |
| Color | Black |
| Morphology | Near spherical |
| CNTs (MWCNTs) | |
| Purity | > 97% |
| Average Outside Diameter | >55 nm |
| Average Inside Diameter | 8 nm |
| Length | 10-30 um |
| SSA | > 60 m2/g |
| Color | Black |
| ASH | < 1.5 wt% |
| Electrical Conductivity | > 100 S/cm |
| Tap Density | 0.12 g/cm3 |
| True Density | ~2.1 g/cm3 |
| Product Name | CNTs Doped with 30wt% Cu Nanopowder |
| Catalog Number | GH-CNTs0209 |
| 30wt% Cu Nanopowder | |
| Purity | 99.9% |
| True Density | 8.9 g/cm3 |
| APS | 30 nm |
| SSA | 35 m2/g |
| Color | Black |
| Morphology | Near spherical |
| CNTs (MWCNTs) | |
| Purity | > 97% |
| Average Outside Diameter | >55 nm |
| Average Inside Diameter | 8 nm |
| Length | 10-30 um |
| SSA | > 60 m2/g |
| Color | Black |
| ASH | < 1.5 wt% |
| Electrical Conductivity | > 100 S/cm |
| Tap Density | 0.12 g/cm3 |
| True Density | ~2.1 g/cm3 |
| Product Name | CNTs Doped with 50wt% Cu Nanopowder |
| Catalog Number | GH-CNTs0210 |
| 50wt% Cu Nanopowder | |
| Purity | 99.9% |
| True Density | 8.9 g/cm3 |
| APS | 30 nm |
| SSA | 35 m2/g |
| Color | Black |
| Morphology | Near spherical |
| CNTs (MWCNTs) | |
| Purity | > 97% |
| Average Outside Diameter | >55 nm |
| Average Inside Diameter | 8 nm |
| Length | 10-30 um |
| SSA | > 60 m2/g |
| Color | Black |
| ASH | < 1.5 wt% |
| Electrical Conductivity | > 100 S/cm |
| Tap Density | 0.12 g/cm3 |
| True Density | ~2.1 g/cm3 |
















