
Application Fields: Flat panel display, lithium-battery anodes, hydrogen storage, catalyst support, nanolithography, electron field emitters for cathode ray lighting elements, electromagnetic-wave absorption and shielding, energy conversion, additives in polymers, reinforcements in composites, nanotube composites, gas-discharge tubes in telecom networks, nanoprobes for STM, AFM, and EFM tips, drug delivery, supercapacitor, sensors, etc.
Storage Conditions: Store in a cool place.
Performance Parameters
CNTs Doped with 10wt% B Nanopowder
CNTs Doped with 30wt% B Nanopowder
CNTs Doped with 50wt% B Nanopowder
| Product Name | CNTs Doped with 10wt% B Nanopowder |
| Catalog Number | GH-CNTs0217 |
| 10wt% B Nanopowder | |
| Purity | 99.9% |
| Bulk Density | 0.35 g/cm3 |
| APS | 100 nm |
| SSA | 28-45 m2/g |
| Color | Dark Brown |
| CNTs | |
| Purity | > 99 wt% |
| Thickness | < 5 nm |
| Diameter | 1-12 um |
| SSA | 500-1200 m2/g |
| Color | Black |
| Conductivity | 1000-1500 S/m |
| Elemental Analysis | C=99.6%, O<0.4% |
| Product Name | CNTs Doped with 30wt% B Nanopowder |
| Catalog Number | GH-CNTs0218 |
| 30wt% B Nanopowder | |
| Purity | 99.9% |
| Bulk Density | 0.35 g/cm3 |
| APS | 100 nm |
| SSA | 28-45 m2/g |
| Color | Dark Brown |
| CNTs | |
| Purity | > 99 wt% |
| Thickness | < 5 nm |
| Diameter | 1-12 um |
| SSA | 500-1200 m2/g |
| Color | Black |
| Conductivity | 1000-1500 S/m |
| Elemental Analysis | C=99.6%, O<0.4% |
| Product Name | CNTs Doped with 50wt% B Nanopowder |
| Catalog Number | GH-CNTs0219 |
| 50wt% B Nanopowder | |
| Purity | 99.9% |
| Bulk Density | 0.35 g/cm3 |
| APS | 100 nm |
| SSA | 28-45 m2/g |
| Color | Dark Brown |
| CNTs | |
| Purity | > 99 wt% |
| Thickness | < 5 nm |
| Diameter | 1-12 um |
| SSA | 500-1200 m2/g |
| Color | Black |
| Conductivity | 1000-1500 S/m |
| Elemental Analysis | C=99.6%, O<0.4% |
















